Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi, Hz. Muhammed'in peygamberliğinin ilk yıllarında Mekke döneminde indirilmiştir. Sadece üç ayetten oluşan Kevser suresi, Kuran'ı Kerim'in en kısa suresi olmaktadır. "Çok hayır" anlamına gelen ve surenin en sonunda yer alan "Kevser" kelimesinden adını almaktadır.

Kevser Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnnâ a'taynâkel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şânieke hüvel'ebter.

Anlamı

Rahman ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Muhakkak Biz, sana Kevser'i verdik.
2- Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!
3- Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olan!

Kevser Suresi Hz. Muhammed'in çok zor bir durumda kaldığı zamanda inmiştir. Hz. Peygamberimizin çok üzüntülü olduğu bir günde, ona hayırlı ve nimeti müjdelenir. İslam'a karşı kin tutan ve İslam'a karşı olan insanların bir geleceğinin kesinlikle olmadığını ve onların Allah'ın gazabında oldukları Hz. Peygambere ve yanında olanlara karşı olanların büyük bir azap beklemektedir.

Kevser Suresinin İnişi

Söylenenlere göre Hz. Muhammed'in Hz. Hatice'den bir erkek çocuğu olmuştur. Buna Kasım adını vermişlerdir. Ama çok yaşamayıp ölmüştür. Araplar erkek çocuklarına çok önem verdiklerinden ve erkek çocuğu olmayana soyu kesik denilmektedir. Hz. Peygamber Efendimize de soyu kesik denilmektedir. Bu hakaretleri duyan Peygamber Efendimiz çok üzülür ve kendisinin hiç erkek çocuğu olmadığından üzülür. S bin Vail ise Hz. Muhammed'in adı geçtiği her yerde. "Onun bir erkek çocuğu bile bulunmamaktadır. Soyu devam etmeyecektir. Erkek çocuğu olmadığından ölünce adı unutulacaktır. Bu sayede biz de soyu devam etmediğinden ondan kurtulacağız" şeklinde cümleler sarf etmektedir. Sadece s bin Vail değil aynı zamanda Ukbe bin Ebi Muayt ve diğer insanlarda aynı şeyleri söyleyince, bu sözlerin kulağına giden Hz. Peygamberimiz çok üzülmüştür. Bunun üzerine Allah Peygamber Efendimizin geleceğe umut ile bakması için geleceğine güvenmesi için bu sureyi indirmiştir.
"Kevser" kelimesi iyilik ve hayrın içinde özetlenmektedir. Kevser cennetin içerisinde yeşilliklerle kaplı olan bir nehrin ya da havuzun ismi olarak bilinmektedir. Güzelliklerle kaplı bu yeri Peygamberimiz anlatırken: "Rabbim benim üzüldüğümü görünce bana cennetinde verdiği bir nehirdir. Onda çok büyük hayırlar olmaktadır. O bir havuz olmaktadır. Kıyamet günü olunca benim ümmetim, inananlar gelip ondan içecektir. Kevser havuzunun kapları yıldızlar sayısıncadır ve herkese yetecek kadardır" diye buyurmuştur. Kevser Havuzu birçok Hadis geçmektedir. Söylenene göre Kevser havuzu çok geniş olup, suyu ak ve kokusu miskten birle daha güzel kokmaktadır. Kevser havuzunun etrafında bulunan kadehlerin sayısı yıldızlardan bile çok olduğundan herkese geçecek kadar çok olmaktadır ve bu Kevser Havuzundan bir kere içen bir daha susamayacaktır.

Hz. Peygamberimizin erkek çocuğu olmadığından soyunun devam etmeyeceği gibi bir düşünce yanlış olup, soyu kesilmemiş ve tam aksine kızı Hz. Fatıma sayesinde hayırlı bir nesil olarak devam etmiştir.

Peygamber efendimiz kendisine olan iyiliği ve hayrın hepsini Allah'a olan bağlılığı ve Allah'a olan sevgisi ile elde etmiştir. Namaz kılmak, kurban kesmek ya da zekât vererek birçok sevap kazanmaktadır. Bu yöneliş ise sadece kendisini Allah'a adamak olarak ifade edilmektedir. Samimi bir şekilde kendisini Allah'a yöneltmektedir.

Hayırı sevmeyen Hayırsız kalacaktır

Gençliğinde ve maddi durumu iyiyken bir fakirin eşinden tutmayan, iyilik yapmayan bir insan yaşı ilerledikçe muhtaç duruma düştüğü zamanda kimse ona yardım etmeyecektir. 3. Ayette Hz. Peygamber efendimize kin tutan, dine karşı kim kötü düşünceler besler ve kin tutarsa onun arkasında olacak iyilikler kesilir ve nesli kurur. Adı sanı unutularak izi kalmaz. Hz. Peygamber efendimize karşı düşmanlık edenler ayrıca İslam'a karşı olanların sonunda kaybolup gittiler. O kaybolan insanlar Peygamber efendimize "soyu yok" dedikleri halde kendileri yok olurken Peygamber efendimiz binlerce yıldır gönüllerde yaşamaktadır. Kıyamete kadar da inanmış olan ümmetinin kalbinde yaşamaya devam edecektir.

Kevser Suresi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kevser Suresi ve Anlamı

Kevser Suresi ve Anlamı

Kevser Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı