Kevser Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Kevser Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu; Kevser Suresi, Kur'an'ı Kerimdeki sıralamada 108, iniş sırasına göre de 15'inci suredir. Mekke'de indirilmiş olan Kevser Suresi 3 ayet ve 10 kelimeden oluşur. Kevser Suresi, İsmini ilk ayetinde geçen ve bol ikram, çok hayır, çok nimet anlamına gelen "Kevser" kelimesinden alır. Kevser Suresinin okunuşuna gelmeden önce, Müslümanın Kur'an'ı Kerimi okuması, bilmesi gerekir. İlk inen ayet olan lâk Suresinin ilk ayetinde, "oku" diye emredilmesini buna delil sayabiliriz. Bununla birlikte, Arapça dilinin dünyanın en zengin dili olduğu, Türkçenin ise Arapçayı karşılayamadığı bilgisiyle, Kur'an'ı Kerimi Türkçesinden okumanın çok sakıncalı olduğu bilinmesi gerekir. Arapçadaki 'HA', 'HI', 'HE' harflerine (İkisi gırtlaktan çıkarılır) Türkçedeki "H" sesi karşılık gelememekte, hatta bazı yerlerde anlamı bozmaktadır. Fakat alimlerin görüşü, Kur'an dilini öğrenene kadar Türkçeden okumaya izin verilmesi hususundadır. Bu hatırlatmadan sonra, aşağıda verilen Kevser Suresinin okunuşuyla ilgili olarak; koyu renkteki harfler kalın harflerdir ve kalın okunur. Küçük yazan harfler ise peltektir ve peltek okunur. İkinci kelimedeki ' işareti ise elif harfinden sonraki sakin ayn harfinin gırtlaktan okunmasını ifade eder.

Kevser Suresinin Okunuşu
  • 1- İnnâ a'taynâkelkevser. 2- Fesalli lirabbike venhar. 3- İnne şânieke hüvelebter.
Kevser Suresinin Meâli
  • 1-Gerçekten biz sana Kevser'i verdik. 2- Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kesiver. 3- Doğrusu sana buğuz eden (Kin duyan), soyu kesilecek olandır.
Kevser Suresinin Anlamı

Müfessirler, Kevser Suresinin 26 anlamının bulunduğunu belirtip, bunlardan beşini şöyle açıklarlar. Cennette bir nehir, peygamberlik şerefi, ümmetin alimleri, peygambere uyanların ve onu sevenlerin çokluğu. Daha sonra da bu görüşleri iki şekilde birleştirip değerlendirirler; Cennette bir nehir, çok hayır ve iyilik. Kevser Suresi, Resulullah Aleyhisselam Efendimizin Mekke'deki ilk yıllarında, Hazreti Hatice'den olma oğlu Hz. Kasımı kaybettiği dönemde, Mekkeli müşriklerin, hakkında soyu kesik (Ebter) dedikodusu çıkarıp hakaretlere başlaması sebebiyle inmiştir. O dönemde erkek çocuk sahibi olmak, soyun devam etmesi açısından çok önemliydi. Efendimiz (S. A. V.)'in bu kaybını fırsat bilen müşriklerden As bin Vail, " O (S. A. V.) bir ebterdir. Soyunu devam ettirecek bir oğlu bile yoktur. O öldüğünde unutulup gidecek ve biz de kurtulacağız" diye yaygara çıkarmış ve diğer müşrikler de buna eşlik edip benzer şekilde sözler ettiler. Bu durumdan etkilenen ve oldukça üzülen Peygamber Aleyhisselam Efendimizin üzüntüsünü giderip, güven duygusu kazanması için Allahu Teâlâ Kevser Suresini indirmiştir. İlk ayette geçen ve Cennette bir nehir ya da havuz olan Kevser, Resulü Zişan Efendimize verilen bir şereftir. İkinci ayette ise kurban keserek, namaz kılarak Müslümanlar dünya ve ahirette sayısız nimete erişirler. Birer ibadet olan namaz ve kurban, kulu Allah'a yaklaştırır. Üçüncü ayette, Resulullah Aleyhisselam'a kin tutan kişilerin soylarının kesileceği, Allah katında her türlü iyilik ve güzellikten uzaklaştırılacakları bildirilir. Ayrıca Kevser Suresinde Peygamber Efendimiz (S. A. V.)'e inanıp onun yolundan gidenlere de aynı şekilde mükâfat müjdesi vardır.

Kevser Suresi Okunuşu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Fazileti Nedir?

Kevser Suresi Fazileti Nedir?