Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Anlamı, İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'ı Kerim-i oluşturan ayetler ve sureler Hz. Cebrail isimli melek aracılığıyla sözlü olarak Muhammed'e (S. A. V.) vahiy olmuştur. Kevser suresi Mekke döneminde ve Peygamberliğin ilk yıllarında indirilmiştir. Kur'an'ın en kısa süresidir ve üç ayetten oluşur. İlk ayetinde; Kevser'den bahsedildiği için bu isim verilmiştir. Bu ayette yer alan Kevser suresi içinde pek çok iyilik ve hayır vardır. Kevser Suresi'nin anlamı hakkında rivayete göre; Kevser cennette bir nehrin ya da havuzun ismidir. Çünkü Peygamberimiz Kevser'i anlatırken; "O, Rabbimin bana cennette verdiği bir nehir gibidir. İçinde çok hayır vardır, bir havuzdur ki, kıyamet günü ümmetim gelip ondan içecektir, onun kapları yıldızlar sayısındadır demiştir. Bunun İslami gelenekte Kevser suresi, havuz olarak yorumlanmış ve Peygamberimizin havuzuna Kevser Havuzu denilmiştir. Hadislerde yazılan Kevser Suresinin anlamı üzerine belirtildiğine göre; Peygamberimizin havuzu çok geniştir, suyu sütten daha aktır, kokusu miskten daha güzeldir, kadeh sayısı da gökteki yıldızlardan daha çoktur ve ondan bir kere içen, bir daha sonsuza kadar susamayacaktır. Bunun üzerine Allah'ü Teâlâ Kevser suresiyle onlara cevap vermiştir. Hz. Muhammed'in zor durumda kaldığı ve üzüntülü olduğu bir zamanda inen bu ayet, ona Kevser suresi ile çok hayır ve nimet olarak müjdelenir. Bunun için Rabb'ine yönelmesi istenir. Hz. Peygamber'e kin tutan İslam düşmanları engellenir ve Hz. Peygamber'e ve onun şahsında bütün müminlere düşman olanların geleceklerinin olmadığı belirtilir.

Kevser Suresinin Anlamı; Hz. Muhammed'in Hz. Hatice'den Kasım adında bir çocuğu olur ve daha bebekken vefat etmişti. O dönemde Araplar erkek çocuklarına karşı aşırı değer verirlermiş. Hz. Muhammed'in dünyada erkek çocuğunun kalmadığını gören müşrikler; Hz. Peygamber'e soyu kesik diyerek hakaret etmişler. Özellikle As bin Vail Hz. Peygamber'in ismi anıldığı zaman; Bırakın onu, o ebterdir ve onun soyunu sürdürecek erkek çocuğu yoktur, ölünce ismi unutulur gider, biz de ondan kurtuluruz. Demiş ve Ukbe bin Ebi Muayt ile diğerleri de benzer sözler söylemişler. İşte onların bu sözleri Peygamberi çok üzmüştür. Allah Teala'da onun geleceğe umutla ve güvenle bakmasını sağlamak için bu sureyi indirmiştir. Allah'ü Teâlâ Kevser suresinde buyuruyor ki; Yüceler aleminde kendisi için dua eden melekler de Peygamberimiz için büyük bir nimettir. Bu melekler de yeryüzünde O'na dua edenlere de dua ederler. Bundan sonra O'nun ismi hem yerde hem gökte Allah'ın adıyla birlikte anılır olmuştur. Kur'an'da da bu husus belirtilmiştir.

Kevser Suresi Arapça Meali; "Bismillahirrahmanirrahim"

"İnna a'taynakel kevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şanieke hüvel'ebter"

Kevser Suresi Türkçe Anlamı; "Rahman ve Rahim Olan Allah (C. C)'ın adıyla"

Ey Muhammed! Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabb'in için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olan

Kevser Suresi Anlamı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kevser Suresi ve Anlamı

Kevser Suresi ve Anlamı

Kevser Suresi Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Arapça Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Arapça Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı