Kevser Suresi Yazılışı Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Kevser Suresi Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Süresi Yazılışı, Hakkında; Kevser Suresi Mekke'de indirilmiştir ve üç ayetten oluşmaktadır. Peygamber Efendimize ihsan olunan Kevser lutfunu bildirdiği için sure Kevser ismi ile anılmaktadır.

Bismillahirrahmanirrahim

108/ Kevser süresi 1. Ayet; İnna a'taynakelkevser.

Meali; (Ey Muhammed!) Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir.

108/ Kevser süresi 2. Ayet; Fesalli lirabbike venhar.

Meali; Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes.

108/ Kevser süresi 3. Ayet; İnne şanieke hüvel'ebter.

Meali; Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.

Kevser Suresinin Tefsiri; 108/1 Ey Resulüm! Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik. Seni birçok hayra kavuşturduk, senin adını yücelttik. (Kevser, alimlerin çoğuna göre cennette ırmak veya bir havuz olduğu kanaatidir. Onun vasfı hakkında deniliyor ki: Onun suyu baldan tatlı, sütten beyaz, kardan soğuktur. Kaymaktan yumuşaktır. Ondan bir kere içen bir daha susuzluk nedir bilmez, onu ancak mutluluk ve zevk için içmeye devam eder. O güzel havuzun kenarı zebercettendir. Bardakları gümüşten olup, gökteki yıldızlardan çoktur.)

108/2 Ey Resulüm! Sen bu nimetleri ve ilahi lütufları sana ihsan buyurmuş olan Rabbin için namaz kılarak ve kurban keserek şükür görevini yerine getir. Keseceğin kurbanın etinden muhtaç olanlara yardımda bulun.

108/3 Ey insanların en faziletlisi! Muhakkak ki o sana kin besleyen, nefret eden, sana ebter (Soyu kesik) diyen kimse yok mu? İşte asıl ebter olan, dünyevi ve uhrevi hayırdan kesilip mahrum kalmış olan kişi ta kendisidir. Senin yüce zatın her türlü hayra mazhardır. Senin soyun devam edecektir. Senin faziletin kıyamete kadar dünyaya şeref verecektir.

Kevser Suresinin iniş sebebi hakkında şöyle deniliyor. Peygamber Efendimizin muhterem oğlu Hz. Kasım vefatının ardından, As ibn-i Vail dedi ki, Hz. Muhammed Mustafa'nın soyu artık kesildi. Ebter (Anılmaktan mahrum) kaldı. O ve diğer Allah'a ortak koşanlar, erkek evlat sahibi olmamayı bir kusur sayarak bununla insanları Peygamber Efendimize bu bahaneyle tabi olmalarına engel olmak istiyorlardı. İşte bu kafirlerin böyle batıl düşüncelerini reddetmek için Kevser Suresi indirilmiştir. Kısa bir sure olmasına rağmen pek çok gerçeklere işaret etmektedir. Peygamber Efendimizin ilahi korumaya mazhar ve birçok nimetlere erişmiş olduğunu beyan etmektedir, ona tabi olanların kurtuluş ve selamete kavuşacaklarını, karşı gelenlerin ise Allah'ın gazabına uğrayacaklarını ifade etmiştir.

Kevser Suresi Yazılışı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kevser Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi ve Anlamı

Kevser Suresi ve Anlamı

Kevser Suresi Arapça Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Arapça Okunuşu ve Anlamı