Kevser Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Kevser Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Kevser Süresi Meali, Kevser süresi Kuran'ın en kısa süresi olduğu için daha kolay okunabilmektedir. Hz. Muhammet'te Mekke 'de ilk bulunduğu yıllarda indirilen sürelerden biridir. Adını ilk ayetin sonunda bulunan Kevser kelimesinden almıştır, Kevser süresi üç ayetten oluşmaktadır. Kevser kelimesi hayır, nimet anlamına gelmektedir, Peygamberimizin sıkıntılı ve üzüntülü olduğu bir zamanda hayır ve nimet verdiği müjdelenmiştir. Bu şekilde Peygamberimiz ve müminlere düşmanlarının geleceklerinin olmadığı müjdelenmiştir.

Kevser süresinin iniş sebebi

O dönemlerde erkek çocuk sahibi olmak soyunu sürdürmek için çok önemliymiş, Hz. Muhammet'tin eşi Hz. Hatice'den olan oğlu Kasım bebeklik döneminde ölmüştür. Bunu fırsat bilen müşrikler Hz. Muhammet'tin çocuğunun olmamasını fırsat bilip hakkında soyu kesik dedikoduları çıkarıp hakaretler yapmaya başlamışlar. Müşriklerden olan As Bin Vail, Onun adı anıldığında ' O bir ebterdir, soyunu devam ettirecek bir çocuğu bile yoktur. Öldüğünde unutulup gidecek bizde Ondan kurtulacağız ' demiştir. Diğer müşriklerde buna benzer sözler söylemişlerdir. Yüce Rabbimiz Peygamberimizin üzüntüsünü gidermesi ve geleceğe güvenle bakması için bu süreyi indirmiştir.

Kevser süresinin meali

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Biz sana bolca nimet verdik. Onun için sadece Rabbine ibadet et ve Onun adına kurban kes. Şu iyi bilinmelidir ki, senden nefret eden kişilerden her türlü iyilik, nimet, güzellik kesilmektedir!
Ayette yer alan Kevser'in anlamı

Kevser iyilik ve hayır anlamına gelen kelime cennette yer alan havuz ya da nehirin adıdır. Kevser'i anlatırken, 'O Rabibimin bana ihsan ettiği bir nehirdir. Onda bulunan hayrı kıyamet gününde ümmetim içecektir. İçinde bulunan kaplar yıldızlar kadardır. ' demesi o şekilde yorumlanmıştır.
Kevser Peygamberimizin soyu ve bereketidir. Hz. Fatma'dan doğan oğul sayesinde hayırlı bir şekilde çoğalmıştır. Onun soyu kesilmemiştir.
Peygamberimize gönderilen en büyük nimet Kuran' Kerim'dir.
Yer yüzünde Peygamberimizi anan insanları olması büyük nimettir.
Allah'la buluşan biri için kaybetmek imkânsızdır. Hz. Muhammet bunu Peygamberlik yaptığı zaman görecektir. Kevser kelimesinin anlamı oldukça çok ve geniştir anlatılmakla bitmez.

'Onun için rabbine ibadet et ve kurban kes' anlamı

Peygamberimiz Allah'a olan bağlılığı sayesinde bunca hayır ve iyiliği hak etmiştir. İbadet kendini Allah'a adamakla Ona yönelmekle olur. Müslümanlar bunun için namaz kılar, oruç tutar ve kurban keserler. Allah'a yönelmek samimi bir şekilde kurban keserek ve namaz kılarak olur. Bu nedenden namaz kıl ve kurban kes.

'Şu iyi bilinmelidir ki, senden nefret eden kişilerden her türlü iyilik, nimet, güzellikler kesilmektedir' anlamı

Allah her iyiliğin karşılığını fazlasıyla verecektir. Doğruların yanında bulunan kişiler hayırla mükafatlandırılır. Peygamberimize kin tutan kişilerin, nesebi kesilir, onu tanıyan kimse kalmaz. Hayrı sevmeyen kişiler, hayırsız kalır.

Kevser Suresi Meali Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kevser Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Fazileti Nedir?

Kevser Suresi Fazileti Nedir?

Kevser Suresi Arapça Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Arapça Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı

Kevser Suresi Anlamı Okunuşu ve Anlamı